דפדפן זה אינו נתמך, נא לגלוש באקספלורר 11 ומעלה, או בדפדפן כרום.

לקראת ביקורך

לאחר 11 שנים, גורת אורנג אוטן נולדה בספארי!


סוף סוף אפשר לראות וגם להתרגש! לפני שבועיים אמא טאנה קופת אורנגאוטן בת 12 המליטה גורה מתוקה.
במשך ימים רבים לא ניתן היה לצפות בגורה כיוון שאמה החביאה אותה בין זרועותיה ורעמת הפרווה הג'ינג'ית שלה.
כעת כשהיא כבר חשה בטוחה יותר ורגועה, היא מרחיקה אותה מגופה והפלא הכתום מתחיל להתגלות.
בכל המלטה של קופי אדם בספארי, נהוגה מסורת של "חופשת לידה" בה אנו נוהגים במשנה זהירות ובמשך כשבועיים שומרים על החצר שלווה ומלווה בפיקוח קבוע של המטפלים.


האב הטרי והמאושר הוא לא אחר מאשר רחמים בן ה-11, קוף האורנגאוטן האחרון שנולד בספארי כשהוריו רוחל'ה ומושון היו כבר מבוגרים מאוד. אמו הקשישה רוחל'ה הלכה לעולמה כשהיה בן 7 בלבד, כשעוד היה צמוד אליה.
בזמן שהחל להתרגל לחיים ללא אמו הוחלט להביא לספארי שתי נקבות גם כדי לסייע לרחמים במשבר שפקד אותו אך בעיקר לייצר המשך לגרעין הרבייה בו הספארי לוקח חלק ולהרבות את קופי האורנג אוטן המצויים בסכנת הכחדה חמורה.
שתי הנקבות הצעירות סאטו וטאנה הגיעו מגן חיות בגרמניה ועל כתפיהן הג'ינג'יות של שתי הצעירות, הוטלה האחריות הגדולה להמשך השושלת.
באותם ימים, התרגשות גדולה הייתה באוויר וציפייה שמושון, אב המשפחה, ימשיך איתן את השושלת רבת השנים בספארי.
בימים הראשונים הוא נצפה מחזר אחריהן בהתלהבות בעוד שרחמים בנו הצעיר גילה סימני ביישנות.
לאחר שמושון הלך לעולמו בגיל 50 המכובד מאוד, רחמים, שהמטפלים דאגו לו מאוד, החל להתקרב אל הנקבות, הוא גילה סימני בגרות וכעבור שלוש שנים שהוא מפתח קשר צמוד מאוד עם טאנה, זה קרה!

התרגשות גדולה אחזה במטפלי מחלקת הקופים כאשר הגור הקטנטן שהיה עוד מחובר לחבל הטבור נצפה בין השמיכות בחצר כשאמו, טאנה שומרת עליו, מניקה ומחממת אותו. המטפלים, שעקבו בדריכות אחר ההיריון, דאגו מאוד שהכל יעבור כשורה וגם כעת מפקחים, בודקים וממשיכים לעקוב. מדובר בהמלטה הראשונה של טאנה וחוסר הניסיון שלה מוסיף על דאגת המטפלים שקשובים כל הזמן ומוודאים שהכל כשורה, מוסיפים פינוקים לחצר, בודקים שהשתיים אוכלות, עושים את הכל בצורה שלווה ואין ספק הדרך שבה היא מטפלת בגורה הקטנה מעוררת התרגשות.

על החששות הטבעיים של המטפלים במהלך ההיריון נוספה דרמה גדולה. במהלך מבצע "שומר החומות" נורה מטח רקטות לכיוון גוש דן שבמהלכו זוהתה נפילה של רקטה בספארי.
הטיל נפל במתחם גן החיות בין חצר קופי המקוק השחור לקופי האורנג-אוטן וקופי הגיבון ובמזל גדול הסיפור נגמר בניתוח מוצלח לנול קופת המקוק השחור שנפגעה מרסיס ומנזק כבד לחצר קופי האורנג- אוטן.
החודש נחנכה החצר המחודשת שלהם עם מתקני העשרה, מתקני טיפוס אתגרי חדשים, ציורים צבעוניים והרבה צמחייה חדשה ממנה הם נהנים. במהלך השיפוצים, טאנה שהתעניינה בצמחייה החדשה, החלה לטפס עליה, עברה באמצעותה לעץ הסמוך לחצר ולא נענתה לחיזורי המטפלים לרדת ממנו בזהירות. מתוך החשש לטאנה ולגורה הקטנטנה, החליטו הווטרינרים להסתייע במנוף של מכבי האש ולהורידה חזרה לחצר ואז גם התרשמו שהן במצב מצוין.


מלבד מתיקות השיא, ישנה חשיבות גדולה לתוספת כזו לגרעין הרבייה האירופאי. קופי האורנג אוטן בספארי מהווים שגרירים לאחיהם בטבע שמצויים כאמור בסכנת הכחדה חמורה. הגורם העיקרי המאיים עליהם הוא היעלמות בתי הגידול שלהם, היערות וכן בעקבות חטיפה של גורים שנמכרים לצערנו כחיות מחמד ולרוב לא שורדים. על פי ההערכות בשל קצב הרס בית הגידול הנוכחי, עד שנת 2030 צפויים להעלם עוד 4000 קופי אורנג אוטן מהעולם.


אחרי שלל הצעות שהתקבלו לשם עבור גורת האורנגאוטן, ובהשראת המשחקים האולימפיים שהביאו לנו גאווה רבה וכבוד גדול,
החליטה ועדת השמות של הספארי להעניק לגורה המתוקה של טאנה את השם טוקיו שהוצע על ידי רבים.
טוקיו הקטנה נולדה 11 שנים לאחר ההמלטה האחרונה בספארי בה נולד אביה רחמים.
בימים האחרונים אפשר כבר לצפות בה, היא מרחיקה את הראש מאמה והמראה הזה מתוק ומלבב.
בטבע נותרו בסך הכל 15,000 קופי אורנגאוטן מהמין הסומטרי והחוקרים משערים כי בעשור הקרוב עוד 4000 מהם ייעלמו מהעולם.
גני חיות וביניהם הספארי עושים מאמצים רבים כדי להרבות את המין המיוחד הזה וקופי האורנגאוטן שחיים כיום בגני החיות הם שגרירים מצוינים לאחיהם שסובלים באופן תדיר מהרס בתי הגידול שלהם לצורך נטיעת עצי דקל להפקת שמנים עבור קוסמטיקה ותעשייה.