דפדפן זה אינו נתמך, נא לגלוש באקספלורר 11 ומעלה, או בדפדפן כרום.

בעלי חיים ושימור

המטרה המרכזית של בית החולים לחיות בר היא טיפול, שיקום והשבה לטבע.

כמו כן, לבית החולים ישנן 3 מטרות נוספות חינוך, מחקר וניטור גורמי פגיעה של בעלי חיים בטבע.

חינוך- בית החולים לחיות בר בישראל פועל למען העלאת המודעות בקרב הציבור הרחב לנזקים שנגרמים לחיות הבר כתוצאה מפעילות האדם בסביבה שהייתה בעבר נחתלם של בעלי החיים, בשאיפה להבטיח עתיד טוב יותר לבעלי החיים ולהקטין את הפגיעות הנגרמות על ידי האדם.

חינוך הציבור בכלל והדור הצעיר בפרט, תורם לשינוי בהרגליהם ובהתנהגותם של כולם. שיתוף הקהילה בפעילות בית החולים מעודד את הציבור לכבד את חיות הבר ולקחת חלק אקטיבי בפעילות השימור והטיפול.
פעילות החינוך נעשית הן על ידי השתלמויות והדרכות לקבוצות בבית החולים והן באמצעות חשיפה תקשורתית לפעילויות בית החולים.

אנו רואים בחינוך את אחד הכלים החזקים והמשמעותיים ביותר לשמירה על הטבע בישראל ועתידן של חיות הבר.

מחקר- וות בית החולים לחיות בר מנטר את הגורמים השונים הפוגעים בחיות הבר, על ידי איסוף המידע ואיחודו לתמונת מצב כוללת כך ניתן לעקוב אחר פגיעות בטבע שנגרמות על ידי אדם ובעיות אקולוגיות שונות.

אנו נתקלים במספר רב של פגיעות הנגרמות לחיות הבר על ידי אדם, מדי שנה מאובחנים עשרות רבות של מקרי ירי (ציד לא חוקי), דריסות, הרעלות, והתחשמלויות. אנו מודעים לעובדה שזהו רק קצה הקרחון, מכיוון שרבות מהחיות שנפגעו בטבע אינן מתגלות. למרות שסך הפגיעות בטבע אינו ידוע, ניתן ללמוד מנתונים אלו על אופי ומגמת הפגיעות.

צוות בית החולים לחיות בר מדווח על כל מקרה של פגיעה לרשות הטבע והגנים. המידע מועבר בזמן אמת לשטח, ומסייע למנוע הישנות של הפגיעות על ידי סילוק מפגעים קיימים ואכיפת החוק.

בנוסף לניטור המפגעים שנגרמים על ידי אדם, אנו לוקחים דגימות מבעלי החיים המטופלים לאיתור מחלות.

ישנה חשיבות רבה לאיתור מחלות בעופות בר ובייחוד בעופות נודדים. פעמיים בשנה חולפים בשמי ישראל כחצי מיליארד עופות נודדים, עופות אלו עוברים במסעם באירופה, אסיה ואפריקה חשופים לגורמים שונים ועלולים לשאת מחלות ופתוגנים (מחוללי מחלות) מארץ לארץ. בדיקות של מחלות כגון קדחת הנילוס המערבי ושפעת העופות עוזרות לניטור אפידמיולוגי של המחלות בישראל.

ניטור-

בין בעלי החיים המטופלים ישנם גורים וגוזלים, עופות נודדים שנפגעו וזקוקים לסיוע וטרינרי על מנת להמשיך במסעם וחיות בר שנמצאו בטבע כשהן סובלות מפגיעות שונות.
כל חיית בר פגועה המגיעה אלינו עוברת תהליך של אבחון וזיהוי של גורמי הפגיעה, לאחר האבחון ניתן להתחיל בטיפול וטרינרי בהתאם לצרכיו של כל בעל חיים.
הטיפול הראשוני הינו המשמעותי והחשוב ביותר בתהליך ונעשה מתוך התחשבות הן במצב הקליני של בעל החיים המטופל והן בלחץ (Stress) שבו הוא נמצא.