דפדפן זה אינו נתמך, נא לגלוש באקספלורר 11 ומעלה, או בדפדפן כרום.

אודות הספארי

הרשמו לקבלת עדכונים מהספארי:

תודה שנרשמת!

היסטוריה

ראשית דבר

הפארק הלאומי ברמת גן נוסד ב- 1951 בידי ראש העיר דאז, מר אברהם קריניצי, כחלק מחגורה ירוקה סביב העיר. לאחר שנתיים הוקמה בפארק פינת חי קטנה, שטיפח מר צבי קירמאייר, מנהל הפארק הלאומי, לימים מנכ"ל הספארי.

בשנת 1970 פנה קירמאייר לראש העיר דאז, דר' ישראל פלד, וסיפר לו כי אברהם קריניצי, ראש עיריית רמת גן המנוח, ניהל משא ומתן עם קאר הרטלי, סוחר חיות בר מקניה, בדבר הקמת שמורת טבע אפריקנית ברמת גן. מנהל הפארק הצליח לעורר את התעניינותו של ראש העיר והשניים סיכמו על הקמת פארק זואולוגי בשטח עזוב במתחם הפארק הלאומי.

רעיון ההקמה של שטח פתוח ורחב ידיים, שבו מהלכים חופשי בעלי חיים צמחוניים ממגוון מינים אפריקניים, היה באותם הימים חדשני בעולם כולו. את שינוי התפיסה הנהיג המנכ"ל הראשון, מר צבי קירמאייר. אותות לגישתו הייחודית ניכרים עד היום: אוסף בעלי החיים והמרחבים הפתוחים של החצרות, הכלובים ומה שביניהם, התערבות מינימלית של המטפלים בהתנהלות הטבעית של בעלי החיים וקרבה מקסימלית בין המבקר לחיה.

חבלי לידה
בעיצומן של עבודות הכשרת השטח הוזמנו ראש העיר ומנהל הפארק הלאומי להצטרף למסע הבאת כמה אוכלי עשב קטנים ממזרח אפריקה. המפגש עם ערבות הסוואנה ועם מגוון בעלי החיים שבהן שינה את התוכניות, ובתום מסע רב-הרפתקאות הם שבו עם פילונת, זוג ג'ירפות, יענים, אימפלות, גנו ועוד. בשנת 1973 הגיעו לנמל אילת 200 בעלי חיים ועברו לשטח בידוד בנחל שלמה הסמוך. לרגל המאורע הוקמה קרנטינה מיוחדת לאכלוס בעלי החיים, ראשונה מסוגה בארץ, ולמרות כל החששות, הם התאקלמו בארץ בהצלחה. הפתיחה, שתוכננה לסוכות 1973 נדחתה בגלל מלחמת יום הכיפורים. בפסח 1974 נפתח הספארי למבקרים והיה לאתר בילוי מבוקש.
ביכורים ראשונים: 1974 - נולד הפיל האפריקני הצבר הראשון יוסי, המפורסם כיום בעולם כולו.
1978 - ביום חתימת הסכם קמפ דייוויד נולד שלום, הקרנף רחב השפה הראשון בישראל.
לקראת סוף שנות ה- 70 לא ענה עוד גן החיות בתל אביב, שהיה גן החיות הראשון בארץ ופעל מאז 1939, על צורכיהם של בעלי החיים ושל המבקרים כאחד. מיקומו, שהיה עם השנים למרכז העיר (כיום קניון גן העיר), גרם למטרדים סביבתיים של ריח ורעש, וכן לקשיי גישה וחניה לקהל. השטח הקטן (30 דונם) ומבני הכלובים לא התאימו לגישת גן החיות המודרני הפתוח ולצורכי החיות השוכנות בו.

מסיבות אלה ובהתאם לרצון להרחיב את הפארק הזואולוגי ברמת גן, ביוזמתם של שני ראשי הערים ת"א-יפו ור"ג, מר שלמה להט ודר' ישראל פלד, גובש הרעיון להקמת גן משולב. תכנון הפרויקט נעשה בידי משרד האדריכלים מילר-בלום-לדרר. בשלב ראשון נעשה סקר מקיף שכלל בין השאר סיורים במספר רב של גני חיות באירופה. כיועץ מקצועי שימש פרופסור לותר דיטריך, מנהל גן החיות בהאנובר, גרמניה. הגן החדש הוקם על שטח של כ- 150 דונם ונועד לשפר את תנאי המחיה של בעלי החיים על ידי בניית כלובים מרווחים וחצרות פתוחות. עלות הבנייה: כ- 2.5 מיליון דולרים.
באוקטובר 1980 נסגר גן החיות בתל אביב והחל המבצע המורכב של העברת החיות למשכנן החדש. בשלב זה זכה הספארי לשם חדש: המרכז הזואולוגי תל אביב  רמת גן.

ההצלחה
1981 - נולדו האורנג אוטנים הראשונים, אנטוניו (זכר) ועדי (נקבה).
1983 - נולד מזרחי, השימפנזה הראשון.
1985 - בקע גוזל הנשר הראשון, ששוחרר במסגרת השבת נשרים לטבע ברמת הנדיב.
1987 - שנה ברוכה: נולדו 7 פילונים.
1989 - בקע אפרוח המרבו הראשון - מקרה נדיר בגני חיות.
1993 - המלטה ראשונה בזאבים טלואים.
1998 - אלדין, גור הגורילה הראשון שנולד בספארי ובישראל בכלל.
2005 - המלטה מוצלחת בזאבים הטלואים: 9 גורים בשגר אחד
2006 - לספארי הגיע דוב הנמלים הראשון בארץ
2007 - טנדה הקרנפה המליטה את הגור הראשון שלה טיבור, אחרי 15 שנים ללא המלטות

כיום משתרע הספארי על-פני שטח של כ- 1,000 דונמים. מצוי בו האוסף הגדול ביותר של בעלי חיים במזרח התיכון, והוא מיוחד בעולם כולו בשל העדרים הגדולים הרועים במרחבי הפארק האפריקני. מאז הקמת הספארי, שהייתה חדשנית וייחודית, ועד היום, אנו ממשיכים לעמול על פיתוח הגן למען רווחת החיות והנאת הקהל. ברוח הזמן ועם השינויים העולמיים בתפיסת גני החיות אנו שוקדים על העברת בעלי החיים לתצוגה בחצרות פתוחות ורחבות שמתאימות לחייהם בטבע. הספארי משתתף בפרויקטים מקומיים ועולמיים של מחקר ושימור בעלי חיים בסכנת הכחדה, ומרחיב ומשפר את מערך החינוך וההסברה לקהל המבקרים.