דפדפן זה אינו נתמך, נא לגלוש באקספלורר 11 ומעלה, או בדפדפן כרום.

לקראת ביקורך

רכישת כרטיסי כניסה לספארי

הרשמו לקבלת עדכונים מהספארי:

תודה שנרשמת!

חדשות הספארי

חדשות הספארי, מהדורת אוקטובר 2019

אפריכאן
הקרנפית המתוקה שלנו שחגגה בדיוק חודש, הגיעה לכותרות בארץ ובעולם כשהפכה לקרנפית השלישית שנולדה השנה וה-32 שנולדה מאז הקמתו של הספארי. בחירת השם עבורה העסיקה מוחות רבים כך שנבחרו בסוף אפילו שניים!
השם הראשון נבחר על ידי הגולשים שעקבו אחר סיפור ההמלטה המרגש והוא רייני, זאת בעקבות השנה ברוכת הגשמים שהייתה לנו. השם השני נוסף לאחר פנייה נרגשת משגרירות טנזניה שהציעו את השם "רפיקי" שפירושו חברות והוא למעשה מהווה סמל לחידוש הקשר בין המדינות וכן את התחלת הדרך המשותפת של שגירות טנזניה והספארי שתביא בעתיד גם להיטיב עם הרבה מאוד בעלי החיים.

שגריר טנזניה ג'וב מסימה והקונסול נוריאל צ'יריצ' שהתרגשו מאוד מהמחווה ומהשם שנוסף, החליטו להגיע לביקור בספארי. ד"ר יגאל הורוביץ, מנהל בית החולים לחיות בר הציג בפניהם את בית החולים לחיות בר וערך להם סיור מיוחד בכל רחבי גן החיות.
השגריר נסע בשטח הפתוח על הטרקטור עם רמי, מנהל השטח האפריקני ואף זכה לצפות ממש בקרוב בקרנפית רייני הקטנה. בסופו של הסיור, השגריר והקונסול אף השיבו לטבע בז שטופל בבית החולים והחלים. שגריר טנזניה בישראל, ציין כי בכוונתו לפעול להידוק שיתוף הפעולה בין הפארקים הלאומיים בטנזניה לבין הספארי באמצעות ביקורי משלחות סטודנטים ווטרינרים מהספארי ומטנזניה וחילופי ידע וכן אף הקמת בית חולים לחיות בר בטנזניה!

כמו כן, גלעד, שמנהל כמובן את האוסף הזואולוגי שלנו הציע שהספארי יוכל להשיב לטבע הקסום בטנזניה, קרנפים שנולדו בספארי כדי לחזק את אוכלוסיית הקרנפים ההולכת ונכחדת, גם נושא זה אמור להיות אחד הנושאים בהם הספארי ישתף פעולה עם טנזניה בעתיד.

טנזניה, השוכנת במזרח אפריקה, היא גן עדן לאוהבי טבע. יש בה מגוון נופי עצום, הכולל הרי געש ופסגות מושלגות, נופי סוואנה, אגמים, ביצות, יערות גשם ועוד. יש בה תרבות מיוחדת, אוצרות טבע עשירים, שמורות טבע יפות ומרתקות ואת הארכיפלג הקסום זנזיבר. יותר מ 4 מיליון חיות בר מ-430 מינים שונים נמצאים בטנזניה, הריכוז הגבוה ביותר בעולם של בעלי חיים לקילומטר רבוע. מדובר על 430 מינים שונים של בעלי חיים שמתפרסים על פני עשרות אלפי קילומטרים רבועים של טבע מרהיב ושמורות נפלאות
_____________________________________________________________________________________________

דיאטה לאריות
לאורך זמן הבחינו המטפלים והצוות המקצועי שהאריות נמצאים במגמת עלייה במשקל ושהדבר הזה, בדיוק כמו אצלנו בני האדם, עלול להזיק לבריאותם ולגרום למחלות.
כבר כמעט שנה, בעבודה מאומצת של מחלקת השטח האפריקני, שלומית התזונאית, יגאל הווטרינר וגלעד המטפל הראשי, ישנה דיאטה מיוחדת לאריות והלביאות שסבלו מעודף משקל.
ההחלטה התקבלה לאחר חשיבה ארוכה והתלבטות שכן הפחתה במזון לבעלי חיים עלולה לעורר מצדם תגובות שיש להיערך להן ובעיקר משנה את מה שהתרגלו אליו. לכן, הדברים צריכים להיות תחת פיקוח ומעקב של המטפלים.

כלל הגורמים המקצועיים התכנסו להערכה כללית של משקל האריות. מכיוון שלא ניתן לבצע שקילה שלהם באופן ישיר, ישנה שיטה מיוחדת במינה שנעשית בגני חיות ברחבי העולם ועוזרת להעריך באופן איכותי, כמה בעלי החיים שוקלים. השיטה עובדת לפי תצפיות על בעלי החיים במהלכן בוחנים אזורים מסוימים בגופם כמו למשל: בסיס הזנב, צלעות הכתפיים, מבנה הפנים וכו' ולמעשה כמה אנשים מנקדים בטווח מספרים של 1-5 כל אזור ולבסוף עורכים ממוצע של כלל הנתונים. לשיטה קוראים Body condition scoring(הערכת מצב גופני) והוא משמש בעולם להערכת משקלם של פילים, טיגריסים, דובי נמלים ואפילו דגים!

לאחר שאובחנו האריות כבעלי משקל עודף, נעשתה בדיקה מעמיקה סביב הכמות המומלצת להם לאכול על מנת שיגיעו למשקל תקין שיטיב עם בריאותם.
האריות החלו לקבל את המזון באופן מאוד מסודר, כל ארוחה נשקלת ונמדדת, המזון מורכב באופן מאוזן וכזה שמשלב גם בשר אדום וגם עוף בכמות מתאימה. בנוסף, במידה והם מקבלים פגר של בעל חיים שמת בשטח הפתוח (כמובן לאחר שנמצא כשיר לאכילה מבחינה ווטרינרית), הם לא מקבלים תוספת באותו היום.
לאורך כל החודשים שעברו, בדקו המטפלים ועקבו אחר מצבם של האריות. אם הם אוכלים כמו שצריך, אם הם השאירו אוכל, אם נראה שהם חשים בטוב וכו'.

הדיאטה עברה בהצלחה גדולה. נראה שהאריות ירדו במשקל עד כדי כך שלאחרונה אף נראה היה שהם ממשיכים להפחית ממשקלם ולכן הוחלט להעלות את כמות המזון למנה ב10% ולבצע הערכתBCS מחודשת.

מזון הוא אחד הדברים שניתנת להם הכי הרבה מחשבה בגני חיות, כל הזמן אנו לומדים על כך עוד ועוד ומגיעים למסקנות חדשות. יש למזון קשר ישיר לאיכות חייהם של בעלי החיים, לבריאותם ומצבם הנפשי. לעתים, נראה לנו מצחיק לחשוב על דיאטות לבעלי החיים שלנו אך יש לכך חשיבות מכרעת. כעת, אם תסתכלו היטב תוכלו לראות את עודפי העור כתוצאה מהדיאטה המוצלחת ולשמוח בהקלה, שצלוליטיס יש גם ל"מלך החיות".