דפדפן זה אינו נתמך, נא לגלוש באקספלורר 11 ומעלה, או בדפדפן כרום.

לקראת ביקורך

הרשמו לקבלת עדכונים מהספארי:

תודה שנרשמת!

חדשות הספארי*בייבי בום- גרסת הפינגווינים
16 פינגווינים, 7 ביצים, 6 זוגות וסוקי מבולבלת אחת!
החורף הקר הכניס גם את הפינגווינים שלנו למחילות ככל הנראה כדי לעסוק בעיקר באהבה ובהבאת צאצאים מנוצים ומתוקים לעולם.
תינוקי ודומינו הטילו ביצה בשבוע שעבר. השניים, ידועים כהורים נהדרים שמתחלקים בדגירה ובטיפול בגוזלים, אבל בדרך כלל הגוזלים שלהם נולדים חלשים ולא מצליחים לשרוד.
בעבר, נעשו החלפות בין הביצים והמטפלים נתנו לתינוקי ולדומינו את הביצים של פלג ובלוטי, זה עבד פעם אחת.
פלג ובלוטי הטילו שתי ביצים בתחילת דצמבר, בשבוע שעבר מאחת הביצים בקע גוזל. בעבר הם לא הצטיינו בתחום ההורות, בלוטי לא סייע מספיק לפלג בזמן הדגירה ולא פעם הם נטשו את הקן. הפעם בלוטי הפתיע וכן סייע בדגירה, לכן ישנה ציפייה גדולה לראות מה יהיה בהמשך.
גם נסיך ומוהיקי הטילו שתי ביצים. נסיך צעיר יחסית, הוא בן 4 וחצי וזו הביצה הראשונה שלו. הוא התאלמן השנה מצמר, אך מיד התעשת והחל לחזר אחרי פלג ובסוף בחר במוהיקי אלמנתו של פטבוי.
במחילה הסמוכה, נלסון ומיץ הטילו גם הם ביצה וכעת המטפלים מחכים לראות אם יבקע גוזל.
וזה לא הכל, נמש ודמקה, זוג ותיק, הטילו גם הם ביצה אחת בשבוע שעבר.
אבל, הדרמה האמתית מתרחשת במחילה הגאה של סוקי וצ'ופצ'יקוני, זוג הנקבות האהוב שלנו. צ'ופצ'יקוני שככל הנראה מחכה בקוצר רוח להיות אמא, עברה למחילה של נעם (שהתאלמן השנה מגפן), הזדווגה איתו ולמרבה התדהמה במחילה שלהם הוטלה ביצה. הם עושים משמרות דגירה על הביצה אך עדיין לא ניתן לקבוע שהיא פורייה. יש סקרנות גדולה לגבי עתיד השלישייה הזו ויכול להיות שצ'ופצ'יקוני עוד תשוב לחיקה של סוקי או שאולי מתוכננת הורות משותפת.
נקווה להמשך מלא בגוזלים, הישארו מעודכנים.

______________________________________________________________________

*ביאטריס שלנו
בשנים האחרונות נולדו שני ערודים בספארי, "ישראלה" ו"יהודה" ששמו התקבע כ"ג'וד".
ג'וד גדל ובגר וכשלחצר הצטרפה הערודה "בר" השניים הפכו לזוג.
המטפלים עקבו בדריכות במשך 12 חודשים מרגע ההזדווגות של השניים ובתקופה האחרונה ציפו להמלטה המרגשת.
זה קרה לפני מספר שבועות, המטפלים הגיעו בשעת בוקר מוקדמת וגילו את העייר הקטן שתוך זמן קצר התברר כי מדובר בנקבה.
די מהר, הפעם בלי תחרות שמות ובלי פנייה נרגשת לציבור, הוחלט להעניק לגורה את השם "ביאטריס" וכבר תבינו מדוע.

נכון לסוף שנת 2018 גרעין הרבייה האירופאי מנה 287 ערודים. מתוכם 114 זכרים ו- 173 נקבות. את התוכנית מנהלת אישה חביבה מאוד בשם ביאטריס סטק מגן החיות בבאזל, שוויץ. אז כן, זו ביאטריס ואנחנו החלטנו לבקש מרכזת תוכנית ריבוי הערודים רשות לקרוא לערודה על שמה. היא מאוד התרגשה ושמחה! ואנחנו הרגשנו שמדובר בכבוד גדול לאשה שעושה כל כך הרבה מאמצים שריבוי המין הזה יצליח.
זה נשמע אולי פשוט אבל כדי שגרעין הרבייה באמת יהיה מוצלח ובר קיימא, ביאטריס צריכה להיות ממש שדכנית מדופלמת.
היא עוקבת אחרי כל 287 הערודים שנמצאים בגני החיות שבאירופה, יודעת מי הם ההורים שלהם, מהיכן הגיעו ולמי אפשר להכיר אותם ברבות הימים כאשר יתבגרו ויוכלו להתחיל להתרבות.

בשנת 2018 היו 17 המלטות בגרעין הרבייה האירופאי, עוד לא הגיע הזמן לסכם את 2019, כך שאנחנו עוד לא יודעים כמה המלטות היו השנה, אך נדע זאת בקרוב. כל ערוד קטן, הוא אוצר גדול בעל חשיבות לשרידות המין הזה גם בגני החיות וגם בטבע.
מקורה של כל האוכלוסייה בגני החיות בעולם, הוא בחמישה ערודים בלבד שנלכדו ביולי 1970 בעמק הנוגאל בסומליה ונשלחו לגן החיות בבזל, וב- 12 ערודים שנלכדו באזור הסרדו במדבר הדנקיל באתיופיה בספטמבר 1972 ונשלחו לחי בר בישראל. מכאן התחילה התכנית וזה לא היה פשוט, הריבוי היה מאוד איטי ולא תמיד נחל הצלחה.
בטבע כאמור נותרו קצת יותר מפי שניים ערודים מאשר בגני החיות האירופאים ואנחנו בכללם.
החיים שלהם מורכבים מאוד ובאתיופיה הערוד ניצוד לבשר ולתרופות עממיות. הערודים נמצאים בתחרות עם חיות משק על משאבים ובאזור מוכה הקרבות בוודאי אינו מוסיף טוב לחייהם.
כיום, הספארי הוא גן החיות היחיד שהביא את הערודים למצב שבו הם לוקחים חלק מידי יום באימונים שמייעלים טיפולים רפואיים שונים וכך מצליחים המטפלים להיטיב את חייהם. וביאטריס החמודה מסתובבת כעת בחצר עם כל המשפחה. זה לא היה פשוט בהתחלה היינו צריכים לתת לה להתרגל לחצר עם אמה ורק אחר כך לאט לאט לאפשר לה להכיר את בני המשפחה האחרים את אבא ג'וד והדודה באנצ'י אבל המפגשים היו טובים וכעת נותר לנו לקוות שהיא תגדל ותתפתח כפי שצריך ובעתיד ביאטריס תמצא עבורה בית מתאים בו תוכל להקים משפחה ולסייע בעצמה לריבוי המין המפואר הזה.
_________________________________________________________________________

עוד שתי המלטות מרגשות בחצר המנדרילים!
שיזאנה וטינקרבל קופות המנדריל המליטו יום אחרי יום שני גורים קטנטנים ומתוקים. מכיוון שהן עוד נושאות אותם על בטנן, קשה בנתיים לקבוע אם מדובר בזכר או נקבה. מטפלי מחלקת קופים עוקבים אחר מצבם ובעיקר מתרגשים מהרחבת המשפחה.
_______________________________________________________________________

קשישות שיא!
במקביל לחודש הקשיש שמתקיים ממש בימים אלה, מטפלי מחלקת הפילים קיבלו הודעה מרגשת במיוחד.
איגוד גני החיות האירופאי דיווח כי בהטי, שתחגוג בקרוב 59, היא הפילה האפריקנית המבוגרת ביותר באירופה!

בהטי, ילידת 1961 שחולקת את החצר בספארי יחד עם אביבה והתפרסמה בעיקר לאורך השנים כ"אמא של" יוסי הפיל, הפיל הגדול ביותר בכל גני החיות בעולם, הביאה למשפחה המפוארת שיא נוסף שמעלה שוב למודעות את מצבם העגום של הפילים בטבע, שנמצאים בסכנת הכחדה חמורה (בכל רבע שעה ניצוד פיל!).
בעקבות הבשורה המרגשת שהתקבלה באופן מדהים, סמוך כל כך ליום הקשיש, הוחלט בעיריית רמת גן להעניק לבהטי תעודת אזרח ותיק מיוחדת במינה.
התעודה הוענקה לה בטקס רשמי שכלל כמה פינוקים שהיא אוהבת במיוחד כמו: פלפלים בשלל צבעים, שזיפים ומנגו. מי שהעניק לה את התעודה הוא יו"ר דירקטוריון הספארי וסגן ראש העיר, עו"ד רועי ברזילי שסיפר ״התרגשתי מאוד להעניק לבהטי את תעודת האזרח הוותיק שהוכנה לה במיוחד. זה הוא שיא מפואר שגורם לנו להרבה גאווה ושמחה. אין לי ספק שזה לא קורה במקרה, הכבוד והטיפול המסור שהמטפלים רוכשים לה נושא פרי ומאפשר לה איכות חיים מדהימה. אני מאחל לה עוד שנים ארוכות וטובות והיא ללא ספק מהווה סמל לבעלי החיים החשובים והיקרים האלה״

בספארי ישנו מקום של כבוד לבעלי החיים המבוגרים שדורשים כמובן טיפול מעט שונה והם זוכים ליחס מיוחד וחולקים את החצרות יחד עם בעלי חיים צעירים מהם. לכבוד יום הקשיש הוחלט לארגן סיור ייחודי המותאם במיוחד לאנשים בגיל השלישי, "סיור הפרלמנט". הסיור כולו מתנהל תוך נסיעה על רכבת הספארי בליווי מדריכים ובמהלכו יצפו המשתתפים בארוחת הבוקר של בעלי החיים בשטח האפריקני, ישתו את הקפה של הבוקר מול האגם וקופי הסיאמנג, ישוחחו על חדשות הספארי העדכניות ביותר, יפגשו את בעלי החיים ויכירו מקרוב את בית החולים לחיות בר..