דפדפן זה אינו נתמך, נא לגלוש באקספלורר 11 ומעלה, או בדפדפן כרום.

בעלי חיים ושימור

רכישת כרטיסי כניסה לספארי

הרשמו לקבלת עדכונים מהספארי:

תודה שנרשמת!

החצר החדשה של שועלי הפנק

פעם זה היה ככה, גני חיות היו בנויים כלובים כלובים, צמודים זה לזה. המטרה הייתה להציג בפני הקהל כמה שיותר מינים של בעלי חיים. אך לא עוד, הזמנים השתנו.

בשני העשורים האחרונים הגישה השתנתה לגמרי, לא עוד כלובים ולא עוד עשרות רבות של מיני בעלי חיים.
במקומם מוקמות חצרות גדולות ומרווחות המאפשרות לבעל החיים איכות חיים מיטבית בתוך חצר מעשירה ומגוונת וכן צמצום מספר המינים והתמקדות בעיקר בבעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה.
כיוון שאחת מהמטרות של גני החיות המודרניים היא להרבות מינים בסכנת הכחדה, החלו גני חיות לנסות ולהתמקד במינים ובתתי המינים הללו.

שועלי הפנק שלנו חיו במשך שנים בכלוב.
כבר לפני מספר שנים כחלק מהתכנון הכולל הוחלט לבנות עבורם חצר חדשה.
החצר תוכננה לפרטים ובנייתה החלה.
ראשית הוחלט לבנות חצר גדולה מאוד, מורכבת בעיקר מסביבה חולית. שועלי הפנק הם חפרנים ידועים, הם יכולים לחפור לעצמם מחילות מדהימות בגודלן וכעת בחצר החדשה יש להם אפשרות לחפור ולהסתתר בתוך המחילות שבקרקע וגם צמחייה סבוכה וסלעים להסתתר בהם.
בעבר, המטפלים נהגו להיכנס לחצר של שועלי הפנק, אבל כעת כשמדובר בחצר חדשה שבה יש להם אפשרות לחפור, המטפלים חוששים להיכנס שמא ידרכו בטעות על אחת המחילות הנסתרות וימוטטו אותה.

כמו כן, הסורגים של הכלוב הישן, הוחלפו בחצר החדשה בחלונות זכוכית גדולים ויפים המאפשרות לקהל להביט בהם באופן נוח .
אל החצר החדשה עברו בארזי נשיאה, האם פני, בת התשע, שהגיעה לפני כשבע שנים מגן חיות בבריטניה והאב, לואי דה פנק, המכונה "לואי", בן התשע, שהגיע לפני כשש שנים מגן חיות בצרפת. יחד איתם עברו גם חמשת הגורים שלהם. שלושה שנולדו לפני כשנתיים ועוד שנים שנולדו לפני כארבע שנים.

שועלי הפנק נחשבים לקטנים ביותר, בעלי רגליים ארוכות ואפרכסות אוזניים עצומות באורך של יותר מ-10 סנטימטרים. גופם מאפשר להם לחיות בחולות מדבריים והם פעילים בעיקר בשעות החשיכה. כיום ניתן למצוא אותם באזורי מדבר נידחים בצפון אפריקה והם נחשבים לבעלי חיים חמקמקים במיוחד.

לצערנו, גורי שועלי פנק בני מספר חודשים נתפסים לא פעם בטבע ונגנבים מהמחילות שלהם במטרה למכור אותם בערים ובכפרים במדבר סהרה, דבר שמציב אותם ללא ספק בסכנת הכחדה.
בטבע הם ניזונים מבעלי חיים כגון זוחלים, מכרסמים, ציפורים קטנות וביצים של ציפורים. כמו כן הם ניזונים מחרקים שונים, בעיקר חיפושיות, אך גם מתזונה צמחית של שורשים אותם הם מוצאים באדמה. כאשר הגורים יגיעו לבגרות מינית, הם יצטרכו למצוא להם בית חדש בגני חיות בארץ וברחבי העולם. לפחות כעת נראה כי פני כבר נמצאת בהיריון מתקדם. אין ספק שהמשכן החדש תרם לא מעט לרצון שלה להרחיב שוב את המשפחה.

15.1.2018